Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_1 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_2 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_3 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_4 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_5 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_6 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_7 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_8 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_9 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_10 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_11 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_12 Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_13

Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę – Międzylesie

1. Dane nieruchomości gruntowej

  1. Powierzchnia działki: 1.78 ha
  2. Działka zabudowana zespołem pałacowo-zamkowym wraz ze zbiornikiem wodnym – stawem.
  3. Nieruchomość wpisana do rejestru zabytków pod numerem 468 jako dobro kultury.

2. Dane zespołu pałacowo – zamkowego

  1. Zamek zniesiony w latach 1686-1695.
  2. Remontowany od 1975 r.
  3. Zamek zachował fragmenty gotyckie (kamienna, masywna Czarna Wieża) oraz renesansowe. Nad bramą umieszczono herby 18 właścicieli zamku. Na ścianach od dziedzińca mniejszego -resztki sgraffita z XVI w.
  4. Wewnątrz zamku klatka schodowa z ozdobną balustradą i wazonami oraz sala z portalami z masy stiukowej, kominkiem i piecem kafelkowym. Zamek na zewnątrz otoczony jest suchą fosą od strony rynku, a do zachodu stawem.
  5. W jego skład wchodzi również zabudowa administracyjno- hotelowo-socjalna, powstała współcześnie. Powierzchnia łączna bez poddaszy i części piwnic budynków przekracza 7 000 m² powierzchni użytkowej.

3. Stan obecny

Obecnie w północnym skrzydle zamku mieści się hotel. Na terenie przylegającym do zamku wybudowano kotłownię oraz budynki socjalno-administracyjno-hotelowe. W latach 90-tych w zamku powstał zajazd, który jest otwarty do dziś.

Zespół pałacowo-zamkowy częściowo odrestaurowany z gotowymi projektami budowlanymi obejmującymi rewitalizację elewacji zewnętrznych oraz remont budynków i zaadoptowanie ich na zespół konferencyjno-hotelowy. Projekt, oprócz zaadaptowania na nowe funkcje i rewitalizacji elewacji, zakłada wprowadzenie takich elementów jak podziemny basen ze SPA czy też przeszklenie wew. dziedzińca w części renesansowej ( przyszły hol recepcyjny).  Załozono dziennik budowy oraz zatrudniono kierownika budowy i inspektora nadzoru, a także rozpoczeto prace, zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim i pozwoleniem na budowę.

4. Orientacyjna powierzchnia poszczególnych części zespołu

Zespół zamkowo-pałacowy z pozwoleniem na budowę - Międzylesie_14_mapaCzęść zamkowa i pałac

  1. Część A – skrzydło renesansowe: 3 955 m²
  2. Część B – skrzydło barokowe, frontowe: 2 515 m²
  3. Część C – skrzydło barokowe, boczne: 1 415 m²
  4. Część D – nowa klatka schodowa: 215 m²

Podzamcze

  1. Część E – kotłownia i stacja trafo: 465 m²
  2. Część F+G – budynek administracyjno- socjalny + hotel: 600 m²
  3. Część H – garaże: 185 m²

 

5. Zmiany funkcjonalno – przestrzenne

CZĘŚĆ FUNKCJONUJĄCA:

    • 20 pokoi z 58 łóżkami (wysoki standard)
    • 6 pokoi turystycznych z 17 łóżkami

 Łącznie 75 łóżek

OBIEKT PO REWITALIZACJI:

    • 61 + 6 = 67 pokoi oraz 185 łóżek,
    • basen kryty z kompleksem SPA,
    • 3 sale konferencyjne (w tym sala balowa 130m2 dodatkowo z zabudowana galerią 160 m2, w całości nadające się na wielkie ekskluzywne imprezy),
    • 2 sale myśliwskie,
    • 2 restauracje,
    • klub nocny w zabytkowych podziemiach z barem i dyskoteką oraz niezależnym wejściem od strony rynku i suchej fosy,
    • mały zamkowy dziedziniec przekryty szkłem jako lobby hotelowe
    •  kawiarnia
    • przestronny dziedziniec zamkowy
    • 6 garaży
    • winda

6. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Położony jest na terenach oznaczonych w planie jako teren zabudowy usługowej, usługi turystyki oraz teren wód otwartych i płynących (obszar pod stawem).

7. Więcej informacji o obiekcie znajduje się w artykule pt.: „Zamek Pro Publico Bono”