„W poszukiwaniu lepszych warunków życia” – warsztaty architektoniczne

4-7 października 2013 r. we Wrocławiu odbyły się warsztaty z udziałem profesorów Zeeva Barana z Jerozolimy oraz  Zbigniewa Bacia z Wrocławia. W warsztatach uczestniczyła dwójka studentów, na co dzień pracujących w naszym biurze. Celem warsztatów była próba zmierzenia się z problemami związanymi z warunkami, w jakich żyją ludzie we współczesnych nam czasach.  Wydarzenie opisane zostało dokładniej w artykule autorstwa Krystyny Malkiewicz, na łamach portalu „Pryzmat PWR”.

Projekt grupy, w której pracowali nasi koledzy, podsumowano następująco:

„Najbardziej zaawansowany projekt wykonali studenci IV i V roku Wydziału Architektury. „Habitat 0 – samowystarczalna kabina międzyplanetarna” to minimalnych rozmiarów kapsuła zawieszona w kosmosie, mogąca się łączyć z innymi podobnymi jednostkami. Młodzi projektanci starali się znaleźć rozwiązanie dla rozmaitych potrzeb człowieka, mieszkającego w takich warunkach, od sztucznej grawitacji, odtworzenia ziemskiego rytmu dnia i nocy, poprzez zapewnienie wody, tlenu, energii, warunków do pracy i rekreacji, po minimalnych rozmiarów kapsuły mieszkalne, o skompaktowanych funkcjach pomieszczeń. Na 4-osobową rodzinę przewidziano 13 m kw. powierzchni użytkowej!”

Całe warsztaty bardzo pozytywnie ocenili sami profesorowie:

„- Jestem zaskoczony, bo był tu entuzjazm, były też wzloty wyobraźni, i całkiem dzikiej, i tej bardziej wyważonej. W ciągu tak krótkiego czasu osiągnęliśmy jednak bardzo dobry rezultat – powiedział na zakończenie warsztatów profesor Zeev Baran.
– Jeżeli próbujecie zmierzyć się z tematem projektowym w takiej otwartej sytuacji jak warsztaty, pod kierunkiem mistrza, to już jest ogromny sukces – tłumaczył studentom profesor Zbigniew Bać. – Przez udział w takich przedsięwzięciach zdobywa się kulturę widzenia, odbioru świata, a poprzez dyskusję tę kulturę się wzbogaca. Zdobycie kultury jest przecież istotą kształcenia na uniwersytetach, bo jest ona potrzebna we wszelkiej działalności człowieka na Ziemi, a w kosmosie tym bardziej – podsumował.”

Poniżej artykuły do pobrania:

W poszukiwaniu lepszych warunków życia – Pryzmat PWR – 10-2013

Zespół projektujący samowystarczalną kabinę międzyplanetarną