projekt mebli miejskich Gdańsk projekt mebli miejskich Gdańsk wizualizacja projekt mebli miejskich Gdańsk wizualizacja 2 projekt mebli miejskich Gdańsk schemat 2 projekt mebli miejskich Gdańsk schemat projekt mebli miejskich Gdańsk wizualizacja 3

Projekt mebli miejskich, Gdańsk

Dane

obiekt: zestaw mebli miejskich
lokalizacja: Gdańsk
inwestor: miasto Gdańsk
zakres: projekt koncepcyjny – konkurs
autor: Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma, Maria Czarnecka
projekt: 2013

Opis

Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej, spójnej linii wzorniczej mebli miejskich, będącej elementem porządkującym i pomagającym wyeksponować poszczególne przestrzenie zabudowy współczesnej i modernistycznej miasta Gdańska. Ma ona tworzyć również, a może przede wszystkim, swego rodzaju charakterystyczny identyfikator nowo powstającej, identyfikacji wizualnej miasta.

Podstawowym i nadrzędnym założeniem projektowym było uwzględnienie potrzeb użytkowników ( szeroki przekrój społeczny) pod kątem funkcjonalnym oraz ergonomicznym mebli, przy jednoczesnej racjonalności ekonomicznej. Założone cele zostały spełnione poprzez wykorzystanie materiałów (poddanych prostej obróbce) z uwzględnieniem ich temperatury, wytrzymałości, faktury oraz odczuć związanych z ich dotykiem. W procesie projektowania wykorzystano, między innymi, modele człowieka z „Atlasu Miar Człowieka” wydanego przez CIOP, co było pomocne w stworzeniu mebla ergonomicznego, dopasowanego do potrzeb użytkowników w różnym wieku oraz różnej postury. Dzięki temu uzyskano meble dopasowane skalą i formą do potrzeb użytkowników, przy jednoczesnym wykorzystaniu ekonomicznych i zoptymalizowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych.

W projekcie wykorzystano trzy rodzaje materiałów:

Drewno: dąb piaskowany o charakterze drewna wyrzuconego w trakcie burzy na brzeg morza. Materiał wykorzystany do stworzenia wszelkich siedzisk – prosty i surowy, a jednocześnie szlachetny w odbiorze wizualnym, ciepły i przyjemny w dotyku- zachęca do siadania, jednoczesnej pozostając wyjątkowo trwałym na niszczące czynniki atmosferyczne i „ludzkie”; z biegiem czasu nabiera dodatkowej patyny szlachetności.

Stal: gładka w ciemno- grafitowym kolorze, nawiązująca charakterem nie tylko do wielkich żurawi obsługujących Stocznię Gdańską, ale całego przemysłu stoczniowego regionu. Materiał odporny na czynniki niszczące, wykorzystany do elementów konstrukcyjnych projektowanych elementów.

Tworzywo sztuczne: gładkie, połyskujące, w odcieniu głębokiej czerwieni. Ciepły i żywy materiał, kojarzony z nowoczesnością, „nadający życia” meblom oraz wprowadzający optymizm do tkanki miejskiej. Nawiązanie kolorem i kształtem do symbolu miasta Gdańsk.

Meble mają przyciągać uwagę ludzi, zachęcać do skorzystania z nich, a także nadawać spójny charakter przestrzeniom miejskim. Wykorzystanie charakterystycznych materiałów dla miasta i ich wyeksponowanie w surowej, lecz szlachetnej formie i zbudowanie za ich pomocą również prostych w formie, ale zarazem wyjątkowo ergonomicznych mebli sprawia, że nadają się one do wykorzystania zarówno w otoczeniu o charakterze modernistycznym, postmodernistycznym czy też współczesnym. Ich, z jednej strony uniwersalny design, a z drugiej strony charakter nawiązujący do logo miasta pozwala na ich wniknięcie w różnorodną tkankę Gdańska porządkując przestrzenie miejskie, które takiego uporządkowania potrzebują i spajając jednocześnie tkankę miejską.